Děkujeme za spolupráci a přejeme prima léto! Těšíme se příští rok

Tým lektorů CEV VIANA přeje všem dětem, učitelům a spolupracovníkům vydařené a inspirativní léto, ideálně okořeněné odpočinkem a příjemnými zážitky!

Ve školním roce 2016/17 jsme pro váš připravili nabídku více jak čtyřicítky vzdělávacích programů, soutěžních projektů, exkurzí nebo aktivit spojených s environmentálními dny a oslavami. Našich akcí se v letošním školním roce zúčastnilo více jak 3500 účastníků. Vzdělávací programy jsme realizovali na desítkách škol v celém kraji i mimo něj v souhrnné délce 8000 lektorských hodin.

Děkujeme vám za dlouhodobou a trvalou důvěru!

Skončila soutěž 4živly u nás doma

V květnu skončila a byla vyhodnocena letošní novinka – soutěžní projekt 4živly u nás doma. Závěrečnou konferencí byl pak celý projekt, kterého se zúčastnilo 271 dětí, završen. V litvínovské Schole Humanitas se sjela šestnáctka nejúspěšnějších týmů z celkového počtu 75 zapojených z více jak 24 základních škol z celé republiky. Ti, kteří dorazili 20.6.2017 do auly Centra bakalářských studií prožili zajímavé akčí dopoledne plné prezentací vlastních úkolů z proběhlého soutěžního projektu obohacené o další doplňkové aktivity související s tématem voda, vzduch, země a oheň. Všem děkujeme za účast a velmi oceňujeme vydařené zapojení a nasazení všech účastníků!

 

Skončila soutěž Život kolem nás

V květnu skončila a byla vyhodnocena letošní oblíbená korespondenční soutěž Život kolem nás. Soutěž měla v letošním školním roce celkem 3 kola, kde se žáci prvního stupně ZŠ museli vypořádat s více jak pětadvacítkou různých činnostních nebo vědomostních úkolů a aktivit. Jedenáctého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 552 dětí v jednatřiceti týmech z 12 škol z celého Ústeckého kraje.

Pracovníci CEV VIANA se snažili navštívit většinu úspěšných týmů a předat ocenění a diplomy osobně. V případě, kde se návštěva nepodařila naplánovat, zaslali jsme ocenění poštou.

Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci!

HODNOCENÍ PO SKONČENÍ SOUTĚŽE

Informace a výsledky probíhajících soutěží

CEV VIANA vyhlásilo v závěru roku 2016 několik soutěží a soutěžních projektů. Aktuálně jsou některé aktivity v polovině svého trvání, jiné jsou již ukončené a vyhodnocují se nebo jsou ve fázi, kdy jsme odeslali pamětní listy, diplomy a odměny pro úspěšné školní kolektivy.

Soutěžní projekt „Na krmítku“

Soutěž Čtvero ročních období

 • vyhodnocení naleznete v článku zde
 • aktuálně jsme odeslali pamětní listy a budeme kontaktovat úspěšné kolektivy Mateřských škol
 • výstava všech zaslaných výtvorů a prací dětí bude k vidění v aule Scholy Humanitas od 26.4.2017

Soutěž Život kolem nás

Soutěž 4živly u nás doma

 • HODNOCENÍ PO SKONČENÍ SOUTĚŽE
 • Závěrečné setkání – konference/workshop se uskuteční 20.6.2017
 • vyhodnocení předpokládáme do 31.5.
 • konference účastníků soutěžního projektu proběhne XX.6. v Litvínově

Kouzla vody 2017

Děkujeme za vaši spolupráci a těšíme se na další!

Krmítka vyrostla po celé republice

Centrum ekologické výchovy VIANA vyhlásilo koncem roku 2016 soutěž s názvem „Na krmítku.“

Hlavním motivem soutěže „Na krmítku“ byl život okolo krmítek a snaha o podporu pomoci ptákům v zimním období. Školní kolektivy dětí z MŠ a 1.tříd ZŠ měly za úkol vyrobit, vyvěsit a nafotit vlastní krmítko(a) pro ptáky a vymyslet zajímavé aktivity hodící se k tématu „život na krmítku“ určené školním dětem (např. výtvarné, pohybové, hudební, naučné ekologicko-přírodovědné aj.).

A byli jsme VELMI překvapeni, jak jste se zadání úkolů zhostili. Do kanceláře CEV VIANA v Litvínově se k poslednímu březnovému dni sešlo množství nádherných prací a aktivit, dokumentovaných výtvorů od dětí a dětských kolektivů z celé republiky. Chtěli bychom Vám za to všem moc poděkovat, hodně nás to potěšilo. Práce jsou zajímavé, nápadité, mnohdy atraktivně pojaté. Bylo vidět, že jste si na tom s dětmi dali záležet.

Neměli jsme to jednoduché! Rozhodování bylo opravdu těžké! Do „akce“ jsme povolali porotu ve složení lektorů Centra ekologické výchovy VIANA – Ing. Michal Tarant, Ing. Markéta Hendrychová, Ing. Lukáš Plotnárek, Mgr. Dana Tarantová, Bc. Tereza Hotová Kraitlová a ředitele Scholy Humanitas – Mgr. Ladislava Turbáka.

Výsledky soutěže Na Krmítku 2017:

 1. místo: ZŠ a MŠ Domoušice
 2. místo: MŠ Delfínek, Liberec
 3. místo: ZŠ Školní, Louny

Čestné uznání: MŠ Gorkého Litvínov a MŠ Brouček Prackovice n. L.,

<<< ODKAZ NA KOMPLETNÍ GALERII ZASLANÝCH VÝTVORŮ A AKTIVIT >>>

(galerie je uložena na Gdisku – obsahuje fotografie, prezentace a dokumentace všech zaslaných činností)

Soutěž je uzavřena a vyhodnocena. Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci. Výherce budeme kontaktovat do konce měsíce dubna 2017 a všem zašleme diplom nebo pamětní list.

VIANA rozkvetla a zbarvila se do barev ročních období

Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově vyhlásilo výtvarnou soutěž s názvem „Čtvero ročních období“ pro děti z mateřských škol a 1. třídy základních škol.

Tématem a motivem soutěže byla roční období. Fantazie a tvořivost dětí nebyla omezena. V soutěži byly vyhlášeny 2 kategorie a účastníci si tak mohli vybrat, zda-li zašlou práce tzv. „dvourozměrné“ – např. kresba, malba, grafika nebo různé kombinované techniky, či práce tzv. „trojrozměrné“ – např. práce a výtvory z moduritu, sádry, dřeva či kůže nebo větší rozměrnější díla.

A stalo se něco neuvěřitelného. Do kanceláře CEV VIANA v Litvínově se k poslednímu březnovému dni sešla velká spousta nádherných prací a výtvorů od dětí a dětských kolektivů z celé republiky. Chtěli bychom Vám za to všem moc poděkovat, hodně nás to potěšilo. Práce jsou zajímavé, nápadité, mnohdy atraktivně pojaté. Bylo vidět, že jste si na tom s dětmi dali záležet.

Porota to neměla jednoduché! Rozhodování bylo opravdu těžké!

Výsledky ve 2D kategorii

 • 1.místo: Kateřina Jelínková, Viktoria Olta, Jonáš Vojtěch, Eliška Lenková – MŠ A. Dvořáka, Most – „Čtyři roční období“
 • 2.místo: Dominik Kusín, Marie Šindelářová, Nikola Uhlířová, Michal Hovorka – MŠ Čtyřlístek, Varnsdorf – „Deštník“
 • 3.místo: MŠ Divadelní, Kladno – „Okno“

Výsledky ve 3D kategorii

 • 1.místo: ZŠ a MŠ Janov, Litvínov – „Sklenice“
 • 2.místo: MŠ Alergo, Žatec – „Čtvero ročních období“ (keramika)
 • 3.místo: předškolní centrum z Trmic

<<< ODKAZ NA KOMPLETNÍ GALERII ZASLANÝCH VÝTVORŮ >>>

(galerie je uložena na Gdisku)

Soutěž je uzavřena a vyhodnocena. Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci. Výherce budeme kontaktovat do konce měsíce dubna 2017 a všem zašleme diplom nebo pamětní list.

Voda kouzlí ve Schole Humanitas

Ve středu 22. března proběhla v litvínovské Schole Humanitas vernisáž výstavy fotografií a slavnostní vyhlášení vítězů 18. ročníku fotografické soutěže, v tomto roce s podtitulem: „Kouzla vody“. Fotografická soutěž je pořádána každoročně k 22. březnu. Tento den –  Světový den vody –  byl vyhlášen před 25  lety (1992) jako jeden ze závěrů Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiro.

18.ročník soutěže byl vyhlášen na podzim minulého roku. Odezva byla velmi pozitivní. Svědčí o tom jak počet přihlášených autorů, tak také počet zaslaných fotografií. Pořadatelem soutěže je již tradičně Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově. Nad soutěží, také již tradičně, přijaly záštitu a finančně a materiálně ji podpořily vodárenské společnosti:

 • Povodí Ohře, státní podnik
 • Severočeská vodárenská společnost, a.s.
 • Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.
 • Povodí Labe, státní podnik, Závod Dolní Labe,

Soutěž dále podpořili:

 • FOTOVideo jako mediální partner

Členové poroty:

 • Miloš ŽIHLA, profesionální fotograf
 • Ibra Ibrahimovič, profesionální fotograf
 • Mgr. Milan Šťovíček, místostarosta města Litvínov
 • Ing. František Kornalík – člen Asociace profesionálních fotografů ČR a člen Unie výtvarných umělců ČR
 • Mgr. Hana Gabrielová, učitelka Scholy Humanitas

Výše jmenované vodárenské společnosti a firmy jsou zároveň sponzory fotografické soutěže a zajistily ceny pro vítěze. Vítězové soutěže obdrželi formou poukázky finanční hotovost, kterou mohou investovat do zakoupení nové, či obnovy stávající fotografické výbavy. Porota vybírala v letošním roce z 142 fotografií od 71 autorů z celé republiky, ale i ze Slovenska. Soutěž je tak již devátým rokem obsazena také zahraničními účastníky. Zastoupeny byly všechny tři vyhlášené kategorie – kategorie „Žáci 1. stupně ZŠ“ (35 fotografií od 19 autorů), „Žáci 2. stupně ZŠ a studenti SŠ“ (42 fotografií od 23 autorů) a „Veřejnost“ (65 fotografií od 29 autorů).

Výsledky 18. ročníku

Kategorie „Žáci 1.stupně ZŠ“:

 • 1.místo – Nikol Plecháčová – Nové Město n/Metují (foto: Zamrzlý sad)
 • 2.místo – Petr Tomáš – Nové Město n/Metují (foto: Po dešti)
 • 3.místo – Daniela Sihlovcová – Dobroměřice (foto: Ledová krajka)

Kategorie „Žáci 2. stupně ZŠ a studenti SŠ“:

 • 1.místo – Agáta Čurná – Prievidza (foto: Stopped in the ring moment – Stopt in d ring moument)
 • 2.místo – Daniel Schnieder – Prosiměřice u Znojma (foto: Fontána)
 • 3.místo – Lucie Schnipsová – Nové Město n/Metují (foto: Ledové sklíčko)

Kategorie „Ostatní veřejnost“:

 • 1.místo –Alena Makovcová – Most (foto: Když voda kouzlí)
 • 2.místo –Blanka Jedličková – Litvínov (foto: Miniatury)
 • 3.místo –Ing. Jan Watzek – Krupka (foto: Maják)
 • Zvláštní uznání poroty –Blanka Jedličková – Litvínov (foto: Kouzelná PET)
 • Zvláštní uznání poroty – Soňa Časarová – Litvínov (foto: Krásy Šumavy)

Hlavním cílem světového Dne vody je pořádání osvětových akcí k podnícení zájmu veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů. Každým rokem se vyhlašuje aktuální motivující heslo problému, který je třeba řešit. Ústředním tématem kampaně roku 2017 je „Waste  Water“ –  tedy „Odpadní voda“. Podle sdělení Jana Šrejbera – vedoucího odd. hydrologie ČHMU v Ústí nad Labem má „letošní téma Světového dne vody upozornit na velké problémy právě v oblasti odpadní vody. Člověk dokáže v současnosti využít jenom zlomek procenta z celkového množství vody na Zemi. A z toho, co využije, se asi 80 % vrací jako odpadní voda zpět do přírody bez toho, že byla upravena, či znovu využita.“

Fotografická soutěž, kterou každoročně pořádá Centrum ekologické výchovy VIANA umožňuje naplňovat jeden z dlouhodobých cílů centra, kterým je, jak říká Ing. Michal Tarant, vedoucí CEV VIANA: „podpora a rozvoj činnosti vyplývající z Krajského plánu EVVO, především pak přispění k výchově nové environmentálně uvědomělé a citlivé generace a to nejen mládeže, ale šířit osvětu a snažit se aktivizovat také dospěláckou veřejnost.“

Mgr. Vladimír Pacina, Zástupce ředitele

Schola Humanitas Litvínov

Soutěž je uzavřena a vyhodnocena. Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci. Výherce budeme kontaktovat do konce měsíce dubna 2017.

Soutěžní projekt „4 živly u nás doma“ zaujal

Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově letos opět pořádá soutěže nebo různé projekty pro veřejnost. Jedním ze soutěžních projektů pro žáky 2.stupně ZŠ jsou „4 živly u nás doma.“

Soutěžní projekt je určen pro týmy žáků 2. stupně základních škol a klade si za cíl upozornit na vlivy lidského chování na naši planetu. Žákovské týmy jsou zapojeni v celkem 4 kolech – vždy je kolo zaměřené na jeden z přírodních živlů.

První kolo má více jak šedesátka týmů z celé republiky již za sebou, bylo věnováno vodě. Žáci pomocí kalkulačky spotřeby vody počítali týdenní spotřebu vody ve svých domácnostech, dále porovnávali své výsledky s průměrnými daty v ČR. Součástí prvního úkolu bylo také vymyslet škálu možných opatření, která by byla jednoduše realizovatelná a aplikovatelná doma nebo ve škole a vedoucí ke snížení spotřeby vody. Jednotlivé týmy se také zabývali celkovými výdaji (a porovnávali mezi sebou), na základě spotřeby, za vodu ve svých domácnostech. Veškeré zpracované informace pak bylo nutné zpracovat na velký plakát za pomocí originálních výtvarných technik. Některé z nich lze vidět na následujících fotkách. Plakát zůstal ve škole k inspiraci dalších spolužáků, do VIANA zaslali žáci fotografii svého týmu při své badatelské činnosti.

Druhé kolo ještě běží a je věnováno ovzduší. Těšíme se na všechny výtvory a práce.

Březnové FotoVideo praktické, technické, soutěžní a inspirativní

Na letošní fotografické jaro máme pořádně nabito. Vyberte si z překrásných snímků známých autorů a inspirujte se jimi, přečtěte si praktické informace, projděte si testy a soutěžit můžete nekonečně. Ale k ničemu vás fakt nenutíme. Fotografie je naše společné hobby. Continue reading „Březnové FotoVideo praktické, technické, soutěžní a inspirativní“

Únorové FotoVideo – svatby a děti spolu souvisí!

Prohlédněte si desítky dokonalých a příběhů plných snímků dětí a jejich hravosti a k tomu dva naprosto odlišné pohledy na svatební fotografování. To ale samozřejmě není vše! Druhé letošní vydání začíná zamyšlením nad umělou inteligencí, přináší dvě velké FotoUdálosti, objevuje ve velkém rozhovoru jednu zcela novou, fotografickou tvář, nabízí výsledky dvou velkých čtenářských soutěží o krásné ceny a hlavně inspiruje. V praktické části najdete další recenzi aplikace v oblíbené rubrice Mobilní focení a vaše prioritní Digiškola nás tentokrát naučí snadno a rychle kolorovat.

Důležité! Pouze v tomto vydání najdete kompletní výsledky všech kategorií uplynulého ročníku soutěže Fotograf roku 2016 a vítězové se mohou již začít těšit na slavnostní předání cen.

To ale fakt není vše z únorové stovky stran! Continue reading „Únorové FotoVideo – svatby a děti spolu souvisí!“