Jelení stezka 2017

Soutěž Jelení stezka se velmi líbila.

V úterý 11.10.2017 na části Tesařovy cesty pořádalo Centrum ekologické výchovy VIANA pod záštitou Scholy Humanitas hravé soutěžní dopoledne s názvem Jelení stezka. Na tuto akci se přihlásilo celkem 24 žákovských kolektivů z Litvínovských a Mezibořských škol a školek. Celkem se tedy zdejšími krásnými lesy prošlo na 340 dětí, jejichž úkolem bylo navštívit vytvořené zastávky a na nich vyřešit zadané úkoly. Pod šumícími korunami stromů tak děti nejen namáhali hlavičky při řešení rébusů s lesní tématikou, či lovily v paměti předměty ve známé Kimově hře, ale i se notně vyskákaly při pohybových aktivitách, jako byla hra na brtníka, kdy lezly po stromech a schovávaly se v mlází, či procházení provazovým bludištěm poslepu. Právě tato hra slavila, spolu s prohazováním šišek tlamou rozlíceného medvěda, či hádáním zvířecích zvuků, největší úspěch. Dohromady zde bylo připraveno 11 zastavení, na kterých se návštěvníkům Stezky věnovali studenti a studentky prvních tří ročníků Scholy Humanitas. Děti dokončily celou cestu veselé a plné nevšedních dojmů. Stejně jako většina z nich, i my se těšíme opět v příštím roce na shledanou při dalším ročníku Jelení stezky.

Výtvarně/fotografická soutěž v Mostě

Skautské středisko v Mostě vyhlašuje v rámci celostátní skautské akce „Umělecká šestka“ ve spolupráci s CEV VIANA výtvarnou a fotografickou soutěž pro děti ve věku 6-11 let z široké veřejnosti na téma Moje město, můj domov! Podmínky účasti najdete v přiloženém plakátu. Vyvrcholením soutěže bude společná vernisáž všech děl, která se bude konat v sobotu 4. 11. v Mostě! Budeme se těšit na různorodé výtvory o vašich městech a zároveň vás rádi uvidíme na vernisáži všech soutěžních děl!! 

Programová nabídka aktivit na školní rok 2017/18 – podzim

S nadcházejícím školním rokem jsme připravili aktualizovanou a inovovanou nabídku výukových a vzdělávacích programů s ekologickou tématikou, regionální exkurze, projektové dny pro Vaši školu nebo realizace environmentálních dnů ve Schole Humanitas, zapojení do soutěží a dalších projektů. To vše přinášíme a připravujeme pro realizaci v následujícím podzimní období (tj. minimálně do konce prosince 2017).

V případě, že Vás naše nabídka (kterou naleznete níže ke stažení) zaujme, budeme rádi, když nás budete kontaktovat.

Preferujeme a doporučujeme k realizaci tuto nabídku. V případě, že máte zájem o jiné vzdělávací programy, kontaktujte nás, určitě se domluvíme.

Objednávání aktivit

Pro objednávku Vámi vybraných aktivit použijte objednávkový formulář (excelpdf), který najdete na těchto webových stránkách v sekci/na stránce „OBJEDNÁVKY“. Formulář slouží jako objednávka, vyplňte jej a zašlete elektronicky na adresu viana@humanitas.cz. Následně se Vám ozveme a nabídneme termíny pro realizaci vybraných aktivit. Ty si potvrdíme a pak již dorazíme na Vámi vybraný program nebo aktivitu.

Hodnocení realizovaných akcí

Budeme rádi za zpětnou vazbu. Jak se Vám líbil náš program? Co mu chybělo? Co bylo zajímavé? Spustili jsme možnost ohodnotit výukový program realizovaný ve vaší škole či třídě. Pomozte nám zlepšit kvalitu nabízených výukových a vzdělávacích programů k Vaší spokojenosti. Budeme rádi za veškeré názory, náměty, nápady a připomínky. Děkujeme! Hodnotící formulář najdete na těchto webových stránkách v sekci „HODNOCENÍ“.

 

Skončila soutěž 4živly u nás doma

V květnu skončila a byla vyhodnocena letošní novinka – soutěžní projekt 4živly u nás doma. Závěrečnou konferencí byl pak celý projekt, kterého se zúčastnilo 271 dětí, završen. V litvínovské Schole Humanitas se sjela šestnáctka nejúspěšnějších týmů z celkového počtu 75 zapojených z více jak 24 základních škol z celé republiky. Ti, kteří dorazili 20.6.2017 do auly Centra bakalářských studií prožili zajímavé akčí dopoledne plné prezentací vlastních úkolů z proběhlého soutěžního projektu obohacené o další doplňkové aktivity související s tématem voda, vzduch, země a oheň. Všem děkujeme za účast a velmi oceňujeme vydařené zapojení a nasazení všech účastníků!

 

Skončila soutěž Život kolem nás

V květnu skončila a byla vyhodnocena letošní oblíbená korespondenční soutěž Život kolem nás. Soutěž měla v letošním školním roce celkem 3 kola, kde se žáci prvního stupně ZŠ museli vypořádat s více jak pětadvacítkou různých činnostních nebo vědomostních úkolů a aktivit. Jedenáctého ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 552 dětí v jednatřiceti týmech z 12 škol z celého Ústeckého kraje.

Pracovníci CEV VIANA se snažili navštívit většinu úspěšných týmů a předat ocenění a diplomy osobně. V případě, kde se návštěva nepodařila naplánovat, zaslali jsme ocenění poštou.

Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci!

HODNOCENÍ PO SKONČENÍ SOUTĚŽE

Informace a výsledky probíhajících soutěží

CEV VIANA vyhlásilo v závěru roku 2016 několik soutěží a soutěžních projektů. Aktuálně jsou některé aktivity v polovině svého trvání, jiné jsou již ukončené a vyhodnocují se nebo jsou ve fázi, kdy jsme odeslali pamětní listy, diplomy a odměny pro úspěšné školní kolektivy.

Soutěžní projekt „Na krmítku“

Soutěž Čtvero ročních období

 • vyhodnocení naleznete v článku zde
 • aktuálně jsme odeslali pamětní listy a budeme kontaktovat úspěšné kolektivy Mateřských škol
 • výstava všech zaslaných výtvorů a prací dětí bude k vidění v aule Scholy Humanitas od 26.4.2017

Soutěž Život kolem nás

Soutěž 4živly u nás doma

 • HODNOCENÍ PO SKONČENÍ SOUTĚŽE
 • Závěrečné setkání – konference/workshop se uskuteční 20.6.2017
 • vyhodnocení předpokládáme do 31.5.
 • konference účastníků soutěžního projektu proběhne XX.6. v Litvínově

Kouzla vody 2017

Děkujeme za vaši spolupráci a těšíme se na další!

Krmítka vyrostla po celé republice

Centrum ekologické výchovy VIANA vyhlásilo koncem roku 2016 soutěž s názvem „Na krmítku.“

Hlavním motivem soutěže „Na krmítku“ byl život okolo krmítek a snaha o podporu pomoci ptákům v zimním období. Školní kolektivy dětí z MŠ a 1.tříd ZŠ měly za úkol vyrobit, vyvěsit a nafotit vlastní krmítko(a) pro ptáky a vymyslet zajímavé aktivity hodící se k tématu „život na krmítku“ určené školním dětem (např. výtvarné, pohybové, hudební, naučné ekologicko-přírodovědné aj.).

A byli jsme VELMI překvapeni, jak jste se zadání úkolů zhostili. Do kanceláře CEV VIANA v Litvínově se k poslednímu březnovému dni sešlo množství nádherných prací a aktivit, dokumentovaných výtvorů od dětí a dětských kolektivů z celé republiky. Chtěli bychom Vám za to všem moc poděkovat, hodně nás to potěšilo. Práce jsou zajímavé, nápadité, mnohdy atraktivně pojaté. Bylo vidět, že jste si na tom s dětmi dali záležet.

Neměli jsme to jednoduché! Rozhodování bylo opravdu těžké! Do „akce“ jsme povolali porotu ve složení lektorů Centra ekologické výchovy VIANA – Ing. Michal Tarant, Ing. Markéta Hendrychová, Ing. Lukáš Plotnárek, Mgr. Dana Tarantová, Bc. Tereza Hotová Kraitlová a ředitele Scholy Humanitas – Mgr. Ladislava Turbáka.

Výsledky soutěže Na Krmítku 2017:

 1. místo: ZŠ a MŠ Domoušice
 2. místo: MŠ Delfínek, Liberec
 3. místo: ZŠ Školní, Louny

Čestné uznání: MŠ Gorkého Litvínov a MŠ Brouček Prackovice n. L.,

<<< ODKAZ NA KOMPLETNÍ GALERII ZASLANÝCH VÝTVORŮ A AKTIVIT >>>

(galerie je uložena na Gdisku – obsahuje fotografie, prezentace a dokumentace všech zaslaných činností)

Soutěž je uzavřena a vyhodnocena. Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci. Výherce budeme kontaktovat do konce měsíce dubna 2017 a všem zašleme diplom nebo pamětní list.

VIANA rozkvetla a zbarvila se do barev ročních období

Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově vyhlásilo výtvarnou soutěž s názvem „Čtvero ročních období“ pro děti z mateřských škol a 1. třídy základních škol.

Tématem a motivem soutěže byla roční období. Fantazie a tvořivost dětí nebyla omezena. V soutěži byly vyhlášeny 2 kategorie a účastníci si tak mohli vybrat, zda-li zašlou práce tzv. „dvourozměrné“ – např. kresba, malba, grafika nebo různé kombinované techniky, či práce tzv. „trojrozměrné“ – např. práce a výtvory z moduritu, sádry, dřeva či kůže nebo větší rozměrnější díla.

A stalo se něco neuvěřitelného. Do kanceláře CEV VIANA v Litvínově se k poslednímu březnovému dni sešla velká spousta nádherných prací a výtvorů od dětí a dětských kolektivů z celé republiky. Chtěli bychom Vám za to všem moc poděkovat, hodně nás to potěšilo. Práce jsou zajímavé, nápadité, mnohdy atraktivně pojaté. Bylo vidět, že jste si na tom s dětmi dali záležet.

Porota to neměla jednoduché! Rozhodování bylo opravdu těžké!

Výsledky ve 2D kategorii

 • 1.místo: Kateřina Jelínková, Viktoria Olta, Jonáš Vojtěch, Eliška Lenková – MŠ A. Dvořáka, Most – „Čtyři roční období“
 • 2.místo: Dominik Kusín, Marie Šindelářová, Nikola Uhlířová, Michal Hovorka – MŠ Čtyřlístek, Varnsdorf – „Deštník“
 • 3.místo: MŠ Divadelní, Kladno – „Okno“

Výsledky ve 3D kategorii

 • 1.místo: ZŠ a MŠ Janov, Litvínov – „Sklenice“
 • 2.místo: MŠ Alergo, Žatec – „Čtvero ročních období“ (keramika)
 • 3.místo: předškolní centrum z Trmic

<<< ODKAZ NA KOMPLETNÍ GALERII ZASLANÝCH VÝTVORŮ >>>

(galerie je uložena na Gdisku)

Soutěž je uzavřena a vyhodnocena. Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci. Výherce budeme kontaktovat do konce měsíce dubna 2017 a všem zašleme diplom nebo pamětní list.

Voda kouzlí ve Schole Humanitas

Ve středu 22. března proběhla v litvínovské Schole Humanitas vernisáž výstavy fotografií a slavnostní vyhlášení vítězů 18. ročníku fotografické soutěže, v tomto roce s podtitulem: „Kouzla vody“. Fotografická soutěž je pořádána každoročně k 22. březnu. Tento den –  Světový den vody –  byl vyhlášen před 25  lety (1992) jako jeden ze závěrů Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiro.

18.ročník soutěže byl vyhlášen na podzim minulého roku. Odezva byla velmi pozitivní. Svědčí o tom jak počet přihlášených autorů, tak také počet zaslaných fotografií. Pořadatelem soutěže je již tradičně Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově. Nad soutěží, také již tradičně, přijaly záštitu a finančně a materiálně ji podpořily vodárenské společnosti:

 • Povodí Ohře, státní podnik
 • Severočeská vodárenská společnost, a.s.
 • Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.
 • Povodí Labe, státní podnik, Závod Dolní Labe,

Soutěž dále podpořili:

 • FOTOVideo jako mediální partner

Členové poroty:

 • Miloš ŽIHLA, profesionální fotograf
 • Ibra Ibrahimovič, profesionální fotograf
 • Mgr. Milan Šťovíček, místostarosta města Litvínov
 • Ing. František Kornalík – člen Asociace profesionálních fotografů ČR a člen Unie výtvarných umělců ČR
 • Mgr. Hana Gabrielová, učitelka Scholy Humanitas

Výše jmenované vodárenské společnosti a firmy jsou zároveň sponzory fotografické soutěže a zajistily ceny pro vítěze. Vítězové soutěže obdrželi formou poukázky finanční hotovost, kterou mohou investovat do zakoupení nové, či obnovy stávající fotografické výbavy. Porota vybírala v letošním roce z 142 fotografií od 71 autorů z celé republiky, ale i ze Slovenska. Soutěž je tak již devátým rokem obsazena také zahraničními účastníky. Zastoupeny byly všechny tři vyhlášené kategorie – kategorie „Žáci 1. stupně ZŠ“ (35 fotografií od 19 autorů), „Žáci 2. stupně ZŠ a studenti SŠ“ (42 fotografií od 23 autorů) a „Veřejnost“ (65 fotografií od 29 autorů).

Výsledky 18. ročníku

Kategorie „Žáci 1.stupně ZŠ“:

 • 1.místo – Nikol Plecháčová – Nové Město n/Metují (foto: Zamrzlý sad)
 • 2.místo – Petr Tomáš – Nové Město n/Metují (foto: Po dešti)
 • 3.místo – Daniela Sihlovcová – Dobroměřice (foto: Ledová krajka)

Kategorie „Žáci 2. stupně ZŠ a studenti SŠ“:

 • 1.místo – Agáta Čurná – Prievidza (foto: Stopped in the ring moment – Stopt in d ring moument)
 • 2.místo – Daniel Schnieder – Prosiměřice u Znojma (foto: Fontána)
 • 3.místo – Lucie Schnipsová – Nové Město n/Metují (foto: Ledové sklíčko)

Kategorie „Ostatní veřejnost“:

 • 1.místo –Alena Makovcová – Most (foto: Když voda kouzlí)
 • 2.místo –Blanka Jedličková – Litvínov (foto: Miniatury)
 • 3.místo –Ing. Jan Watzek – Krupka (foto: Maják)
 • Zvláštní uznání poroty –Blanka Jedličková – Litvínov (foto: Kouzelná PET)
 • Zvláštní uznání poroty – Soňa Časarová – Litvínov (foto: Krásy Šumavy)

Hlavním cílem světového Dne vody je pořádání osvětových akcí k podnícení zájmu veřejnosti a odpovědných institucí o ochranu a udržitelný rozvoj ve využívání vodních zdrojů. Každým rokem se vyhlašuje aktuální motivující heslo problému, který je třeba řešit. Ústředním tématem kampaně roku 2017 je „Waste  Water“ –  tedy „Odpadní voda“. Podle sdělení Jana Šrejbera – vedoucího odd. hydrologie ČHMU v Ústí nad Labem má „letošní téma Světového dne vody upozornit na velké problémy právě v oblasti odpadní vody. Člověk dokáže v současnosti využít jenom zlomek procenta z celkového množství vody na Zemi. A z toho, co využije, se asi 80 % vrací jako odpadní voda zpět do přírody bez toho, že byla upravena, či znovu využita.“

Fotografická soutěž, kterou každoročně pořádá Centrum ekologické výchovy VIANA umožňuje naplňovat jeden z dlouhodobých cílů centra, kterým je, jak říká Ing. Michal Tarant, vedoucí CEV VIANA: „podpora a rozvoj činnosti vyplývající z Krajského plánu EVVO, především pak přispění k výchově nové environmentálně uvědomělé a citlivé generace a to nejen mládeže, ale šířit osvětu a snažit se aktivizovat také dospěláckou veřejnost.“

Mgr. Vladimír Pacina, Zástupce ředitele

Schola Humanitas Litvínov

Soutěž je uzavřena a vyhodnocena. Děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci. Výherce budeme kontaktovat do konce měsíce dubna 2017.

Soutěžní projekt „4 živly u nás doma“ zaujal

Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově letos opět pořádá soutěže nebo různé projekty pro veřejnost. Jedním ze soutěžních projektů pro žáky 2.stupně ZŠ jsou „4 živly u nás doma.“

Soutěžní projekt je určen pro týmy žáků 2. stupně základních škol a klade si za cíl upozornit na vlivy lidského chování na naši planetu. Žákovské týmy jsou zapojeni v celkem 4 kolech – vždy je kolo zaměřené na jeden z přírodních živlů.

První kolo má více jak šedesátka týmů z celé republiky již za sebou, bylo věnováno vodě. Žáci pomocí kalkulačky spotřeby vody počítali týdenní spotřebu vody ve svých domácnostech, dále porovnávali své výsledky s průměrnými daty v ČR. Součástí prvního úkolu bylo také vymyslet škálu možných opatření, která by byla jednoduše realizovatelná a aplikovatelná doma nebo ve škole a vedoucí ke snížení spotřeby vody. Jednotlivé týmy se také zabývali celkovými výdaji (a porovnávali mezi sebou), na základě spotřeby, za vodu ve svých domácnostech. Veškeré zpracované informace pak bylo nutné zpracovat na velký plakát za pomocí originálních výtvarných technik. Některé z nich lze vidět na následujících fotkách. Plakát zůstal ve škole k inspiraci dalších spolužáků, do VIANA zaslali žáci fotografii svého týmu při své badatelské činnosti.

Druhé kolo ještě běží a je věnováno ovzduší. Těšíme se na všechny výtvory a práce.