Den Země je nejdůležitější svátek, který se váže k ochraně životního prostředí. Každoročně si jej připomínáme k 22. dubnu. Při příležitosti tohoto „svátku“ naší planety připravilo Centrum ekologické výchovy VIANA při Schole Humanitas v Litvínově v úterý 26. dubna 2016 několik akcí, aktivit a soutěží.

Do areálu školy dorazilo během dopoledne více jak 70 dětí z mateřských škol v Litvínově a okolí. V rámci místního Dne Země si přišly soutěžit, splnit zajímavé úkoly nebo se podívat na krásná výtvarná díla svých vrstevníků.

V úterý proběhl v areálu Scholy Humanitas také další z řady tzv. „Environmentálních dnů.“ Tentokrát připravila Schola Humanitas a Centrum ekologické výchovy VIANA program pro žáky ZŠ U Nových lázní v Teplicích program poskládaný z modulů Monitoring vody, Toulky s GPS a Nej, nej, nej přírody. Luštění křížovky, měření pH různých tekutin, záludné testy a cvičení, hádanka „Zebra vodu nepije“ nebo množství zajímavých informací týkajících se „přírodních nej“ či práce s GPS přístrojem a hledání úkolů v areálu Scholy Humanitas v arboretu a nově vybudovaném školním geologickém parku. To byly úkoly deštivého a chladného dopoledne, které byly pro žáky školy připraveny.

Vše ale začalo již v lednu, kdy odstartovala korespondenční soutěž „Život kolem nás.“ Jednalo se v pořadí již o 10. ročník celokrajské soutěže. Do plnění různých úkolů, doplňovaček, křížovek nebo spojovaček či výtvarných nebo literárních aktivit se zapojilo celkem 10 škol z 9 měst, 16 tříd v I. kategorii (380 žáčků 2. a 3. ročník), 24 tříd ve II. kategorii (515 žáků 4. s 5. ročník). Své odpovědi tak postupně zaslalo 895 žáků ze 40 třídních kolektivů. Soutěž byla ukončena v pátek 22. dubna, vítězové budou známi v první polovině měsíce května.

Výtvarnou soutěž „Malujeme jaro“ pak vyhlásilo ekologické centrum pro kolektivy mateřských škol a žáky 1. tříd ZŠ. V této soutěži se sešla celkem více jak dvacítka velmi podařených výtvarných prací z celého kraje i mimo něj, ať již dvourozměrných nebo trojrozměrných. Porota soutěže vybrala vítězná díla:

Dvourozměrné práce

  1. místo – ZŠ Louny, Školní
  2. místo – ZŠ a MŠ Kunčice pod Ondřejníkem
  3. místo – MŠ Jeřabinka, Hamr

Trojrozměrné práce

  1. místo – Předškolní centrum Šneček, Trmice

Ocenění předal dětem místostarosta města Litvínova, Mgr. Milan Šťovíček a ředitel Schola Humanitas, Mgr. Ladislav Turbák.

A to zdaleka není vše, co ekologické centrum VIANA připravilo v rámci oslav Dne Země v Litvínově. Odpoledne byla připravena desítka zajímavých stanovišť s úkoly nebo aktivitami pro rodiče s dětmi. V podvečer pak proběhla přednáška o přírodních zajímavostech a krajinné ekologii s promítáním leteckých fotografií krajiny Ústeckého kraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook