V rámci realizovaného projektu Nové cesty pro ekologickou výchovu v Sasku a Čechách připravila Schola Humanitas několik pobytových cyklů – vzdělávacích pobytů realizovaných pro třídní kolektivy škol z regionu Ústeckého a Libereckého kraje a ze Saska.

První z pobytů byl připraven a realizován v termínu od 11. 6. 2012 do 15. 6. 2012 a zúčastnilo se jej celkem 47 účastníků ze ZŠ Podkrušnohorská v Jirkově a ZŠ Brand-Ebisdorf v Sasku.

Žáci ze Základní školy Krušnohorská v Jirkově a ze střední školy v Brand-Erbisdorfu společně poznávali Krušné hory v rámci projektu Nové cesty pro ekologickou výchovu v Sasku a Čechách, který pro ně připravila Schola Humanitas.

Ubytováni v samotném lůně přírody na Lesné plnili v česko-německých skupinkách rozmanité úkoly, které vedly k poznávání fauny a flóry Krušnohoří. U Helenčiných vodopádů měřili pH horského potoku a podle klíče rozpoznávali místní živočichy. Zvláštní pozornost věnovali mravenci lesnímu a jeho významu pro les. V Krušnohorském muzeu se seznámili s životem horalů a řemesly, kterými se tu kdysi živili. Navštívili také přírodní rezervaci SOOS, kde je okouzlilo úžasné území unikátního rašeliniště, minerálního slatiniště a bublající bahenní sopky. Ochutnali také vodu z Císařského pramene, která je ale moc nenadchla. Na zpáteční cestě nechyběla zastávka ve Františkových Lázních. Za pomoci GPS a mapy se učili orientaci v neznámém terénu, jehož vyvrcholením byla samostatná dobrodružná cesta družstev podle daných souřadnic na Medvědí skálu. Odměnou jim byla krásná vyhlídka na vesničky a přírodu kolem.

Poslední den byla pro všechny připravena ukázka výcviku dravých ptáků, která všechny nadchla a jestřábí slečna Tequila se stala miláčkem všech. Během pětidenního pobytu děti navázaly opravdová přátelství a brzy překonaly počáteční jazykové bariéry. Domů všichni odjížděli plni dojmů a s novými znalostmi o Krušných horách.

Mgr. Eva Vokurková, ZŠ Podkrušnohorská Jirkov

Pokud Vás zaujaly tyto informace a pokud se chcete zapojit do projektu v dalších měsících, kdy připravujeme nabídku ještě pěti vzdělávacích pobytů, kontaktujte nás na tomto e-mailu. Nabídka termínů pro realizaci vzdělávacích pobytů je:

  • 17. – 21. 9. 2012
  • 1. – 5. 10. 2012
  • 8. – 12. 10. 2012
  • 5. – 9. 11. 2012
  • 19. – 23. 11. 2012

Projekt Nové cesty pro ekologickou výchovu v Sasku a Čechách byl podpořen v rámci Iniciativy Společenství Ziel 3/Cíl 3 z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.

[nggallery id=10]

[singlepic id=13 w=320 h=240 float=none]

[singlepic id=18 w=320 h=240 float=none]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook